Tuesday, November 15, 2005

Zeynep Zeren Göktan.

Ekmek kutsaldir. Zeynep Zeren Göktan.

Platform, birbiri ardına sergilenecek kişisel sunumların yer alacağı dinamik bir sezonu, Zeren Göktan’ın breadzone (ekmek kuşağı) adlı yeni işiyle açıyor. 16 Kasım – 10 Aralık 2005 tarihleri arasında gerçekleştirilecek sergi, sanatçının daha önce yaptığı ve küflenmeye başlamış ekmekler yığınını betimleyen resminden yola çıkılarak üretilen bir dijital animasyondan oluşuyor. Platform’un galeri mekanında karşılıklı iki projeksiyonda gösterilen breadzone’un iki kuşağı birbirini dengeliyor, karşılıklı diyaloğa giriyor ve zıtlaşıyor.

Animasyon, bilgisayarın orijinal resimden rastgele seçtiği tek bir noktadan başlıyor. Daha sonra resmin içinde dolaşıp değişik yerlerine odaklanıyor ve bir mahremiyet seviyesinden diğerine yakınlaşıp uzaklaşıyor. Bu arada ekmek yavaş yavaş tanımlanamaz bir kütleye dönüşüyor. Sunulan veri hiç aynı rotayı takip etmediği veya aynı yerden başlamadığı için, ekmeğin başlangıçtaki görüntüsünü teşhis etmek neredeyse imkansı oluyor. Dokuların renkleri ve biçimleri hem tanıdık hem de korkutucu derecede ıssız bir uzamı tanımlamak üzere iç içe geçiyor ve birleşiyor. Bir zamanlar gerçek olan mikro evren, engin bir coğrafya gibi algılanabilecek soyut bir kamuflaj kütlesine dönüşüyor. Mahrem düzeye dönüldüğünde ise askeri kostüme ve savaşa işaret ediyor.

Dijital bir simulasyon olduğu için, eserin seyri, sanatçı ve izleyicinin kontrolünün dışında gerçekleşiyor. Breadzone hakiki ve asılsız, gerçek ve hayali olanın sınırında varlığını sürdürüyor. Dijital veriler, görselliğin ötesinde, tekrarlanan tekil bir dil yoluyla iletiliyor. Ekmek çürüyüp yeni şekiller aldıkça, sistemin yarattığı her kareyle yepyeni bir imge serisi oluşuyor. Hatta bazen bilgisayarın imajı okuma kapasitesinde bir hata oluyor ve program geçici olarak çöküyor. Bu kırılma noktasında sürekli yer değiştiren piksellerin oluşturduğu kıvrımlar, düz çizgilerde birleşip donuyor ve bir anlığına geriye kalan tek şey minimal bir resim oluyor.

No comments: