Saturday, September 22, 2001

snow.noise/ Carsten Nicolai


22 Eylül - 17 Ekim, 2001

“Her kar tanesinin farklı olduğunu söylüyorlar. Eğer bu doğru olsaydı, dünya sürüp gidebilir miydi? Böylesi bir kerametin ardından kendimize gelebilir, kaldığımız yerden doğrulabilir miydik?
Jeanette Winterson, Tutku

Carsten Nicolai (ses kayıtlarında kullandığı adıyla Noto) Art Gallery of New South Wales’te gerçekleştirdiği snow.noise sergisini bu kez 7. Uluslararası İstanbul Bienali’nin davetlisi olarak Platform’da sundu.

snow.noise (kar.ses) galeriyi geçici olarak, sergiyi gezenlerin kar kristalleri üreteceği bir laboratuara dönüştürdü. Nicolai için, her kar tanesinin bir diğerinden farklı olması, insan yaratıcılığı için bir metafor oluşturmakta.

Ziyaretçiler, duvarlarda asılı eldivenleri giyerek, bakır tüp ve kuru buzdan oluşan özel düzenekler üzerinde kar taneleri yaptı. Nicolai’nin kar kristali çizim ve fotoğraflarının duvarlarda sergilendiği mekanda, oluşmakta olan kar tanelerinin hissini veren elektronik sesler de duyuldu.

snow.noise Japon bilim adamı Ukichiro Nakaya’nın kar tanecikleri üzerine araştırmalarından esinlenmiş.

Carsten Nicolai Venedik Bienali, Documenta X ve The Liverpool Bienali gibi sergilere katıldı. 2000 yılında Ars Electronica ve Golden Nica ödüllerini de alan Nicolai, kavramsal bahçecilik, ses, resim, heykel gibi etkinlikleri birbirine karıştırıp dünyaya bir laboratuar gibi yaklaşmakta.

snow.noise’un üretimi Institut für Auslandsbeziehungen, the Goethe Institut ve Animal Logic tarafından desteklenmiştir.

Bu sergi Osmanlı Bankası desteğiyle gerçekleştirilmiştir.